Hoşgeldiniz

Pegi 3

Google Play’de uygulamaların yanında yazan Pegi (Pan Avrupa Oyun Bilgileri) nedir?

Google Play’de Uygulama ve Oyunların içerik derecelendirmeleri

Uygulama ve oyunların içerik derecelendirmeleri, söz konusu uygulamanın hangi yaştaki kullanıcılara uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Derecelendirme sorumluluğu, uygulama geliştiricilerinin ve Uluslararası Yaş Derecelendirme Birliği’nindir (IARC). Güney Kore’de derecelendirmeler GRAC (Oyun Derecelendirme ve Yönetim Komitesi) tarafından onaylanmıştır.

Derecelendirme Açıklama
3 PEGI 3

Bu derecelendirme kategorisindeki uygulamaların içeriği tüm yaş grupları için uygun sayılır. Belli miktarda ve komik bir bağlamda verilen şiddet (genellikle Bugs Bunny veya Tom ve Jerry gibi çizgi film tarzında) kabul edilebilir niteliktedir. İzleyen bir çocuk, ekrandaki karakteri gerçek hayattaki karakterlerle ilişkilendirmemeli, karakterlerin hayal ürünü olduğu net şekilde ayırt edilebilmelidir. Uygulama, küçük çocukları korkutabilecek ses veya resimler içermemelidir. Hiçbir kötü söz kullanılmamalıdır.

7 PEGI 7

Normalde derecelendirmesi 3 olan ancak, çocuklar için korkutucu olabilecek bazı sahneler veya sesler içeren uygulamaların bu kategoriye uygun olduğu düşünülebilir. Bir PEGI 7 uygulamasında, şiddet iması veya ayrıntıları verilmeyen ve gerçekçi olmayan şekilde sadece çok hafif düzeyde şiddet olabilir.

12 PEGI 12

Hayal ürünü karakterlere yönelik biraz daha açık şiddet veya insan gibi görünen karakterlere ya da hayvanlara yönelik rahatsız edici olmayan şiddet görüntüleri, ayrıca biraz daha ayrıntılı olarak gösterilen çıplaklık ve kumar benzeri sahneler barındıran oyunlar veya uygulamalar bu yaş kategorisine girer. Bu kategoride kötü dil kullanımı hafif düzeyde olmalı ve cinsel içerik barındırmamalıdır.

16 PEGI 16

Şiddet veya cinsel ilişki tasviri, gerçek hayattakine yakın bir düzeye ulaştığında bu derecelendirme uygulanır. Derecelendirmesi 16 olan uygulamaların içeriğinde, daha sert bir uygunsuz dil kullanımı, suça ilişkin etkinliklerin tasviri ve tütün veya uyuşturucu kullanımının teşviki olabilir.

18 PEGI 18

Şiddet düzeyi aşırı şiddetin tasvir edildiği bir noktaya ulaştığında ve/veya belirli türde şiddet unsurlarını (sebepsiz öldürme, savunmasız karakterlere karşı şiddet veya cinsel şiddet) içerdiğinde, yetişkin kategorisi uygulanır. Ayrıca grafik türde cinsel içerikler, ayrımcılık veya yasa dışı uyuşturucu kullanımını güzel gösterme gibi unsurlar da barındırabilir.

Guidance recommended EBEVEYN REHBERLİĞİ ÖNERİLİR

Uygulamaların her zaman için başlangıçta sınıflandırma yapmaya olanak veren önceden tanımlanmış içerikleri olmaz. Belirli uygulamalar, müşterilerin seçebileceği daha kapsamlı, değişken aralıkta içerikler sunarak portal işlevi görürler (ör. içerik akışı yaparlar). Bu tür uygulamalar için ebeveyn rehberliği simgesini kullanarak, uygulamanın çocukları için uygun olmayabilecek içeriğe erişim sağlayabileceği konusunda ebevenyleri uyarırız. Bununla birlikte, seçilen kullanım şekline bağlı olarak yaşa uygun başka içerikler de mevcut olabilir.